צילום מקרו למה זה טוב ?

הרבה חובבי מקרו יאמרו כי השאלה היא מיותרת צילום מקרו מהווה עבור צלמים רבים דרך חיים,עולם הצילום לא שווה ללא צילומי ממקרו האפשרות להציץ אל תוך החיים הקטנים מהווה עולם או מלאו עבור חובבי צילומי תקריב .העולם הזה קיים בכול תחום אם התחום בעלי החיים ואם בתחום המסחרי ,רפואה ,מדע ועוד .

צילום מקרו למה זה טוב  ?

הרבה חובבי מקרו יאמרו  כי השאלה היא מיותרת צילום מקרו מהווה עבור צלמים רבים  דרך חיים, עולם הצילום לא שווה ללא צילומי ממקרו האפשרות להציץ אל תוך החיים הקטנים מהווה עולם או מלאו עבור חובבי צילומי תקריב .העולם הזה קיים בכול תחום אם התחום בעלי החיים ואם בתחום המסחרי ,רפואה ,מדע ,ועוד אז צילום מקרו למה זה טוב ?.
צילומי מיקרו נותנים לנו הצצה לחיים אחרים על כדור הארץ, יחד עם זאת הסתכלות שונה על עצמים במבט מקרוב עליהם כמו :תכשיט, קופסת גפרורים או סתם מטבע שבשימוש יום יומי .צילום מקרו נותן לנו כצופים לדעת יותר פרטים על האובייקטים המצולמים מקרוב כגון : מבנה ,דרך פעולה ,מרקם ,צבע ועוד,  משלא ניתן להבחין ולבחון מרחוק בעין רגילה .
DSC_0038
שעון יד בתקריב צילום אלרועי יעקב
עדשות
כמו בכול תחביב אין גבול לעלויות, עדשות המקרו שמצלמות צילומי תקריב הם תמיד יקרות ומהוות את לב ליבה של צילומי המיקרו היכולת של העדשות להיות קרובות לאובייקט או להיתפקס על האובייקט המצולם הם עדשות מייחדות . על מנת לקבל תמונה טובה העדשה צריך להיות בעלת תכונות מיוחדות .
DSC_0070-2
צילום קפסאת גפרורים אלרועי יעקב .
 אופטיקה טובה  בד”כ אלה עדשות פיקס כלומר : אין אורך מוקד משתנה מה שמחייב אורך מוקד  קבוע כמו  100מ”מ 200 מ”מ וכדומה,מכלול של עדשות שלא משתנה מאפשר לקבל חדות תמונה טובה יותר כלומר בצילום תקריב אני מקבל תמונה ביחס1:1 זאת אומר אובייקט בגודל הטבעי שלו AS IS .יתרון נוסף העדשות מגיעות גם עם צמצם (f) קבוע בדרך כלל נמוך(2.8 f 1.8/f)אשר מאפשר חדירה של כמות אור מספקת לקבל אובייקט מצולם  בתאורה מאוזנת אבל יחד עם זאת משפיע על עומק השדה על התמונה ,דבר אשר עלול לפגוע  באוביקט המצולם ולטשטש חלק מימנו לכן ממליץ  לצלם בצמצם ערך(f)) אופטימלי ומעט סגור על פי תנאי הצילום ולהימנע מטשטוש האוביקט  המצולם  .
צילום צירעה מקרו ורד בירקשטיין
צילום צירעה מקרו ורד בירקשטיין
מרחק צילום : מרחק הצילום הקרוב ביותר  בסנטימטרים משנה את תמונת העליות של עדשות אלה תלות פקטור מרחק צילום . לדוגמא :יכולת להיות שתי עדשות זהות כמו 100 מ”מ אך אחד מאפשרת מרחק צילום (מרחק המיקוד המינמלית)  מינימלי של 10 ס”מ מהאובייקט והשנייה 30 ס”מ מאפיין  בעדשה מאפשר  להתקרב יותר לאובייקט ביחס אמתי של המצולם 1:1 אך לא תמיד אידאליות לצילום חרקים שנבהלים מאוייקט זר כמו עדשות רחבות מוקד שקרוב אליהם כמו עדשה   ,לכן עדשות טל(ארוכות מוקד) עם אורך מוקד קבוע הם עדשות יקרות  שמאפשרות פיקוס ממרחק או מאפשרות עבודה מול חרקים וזוחלים יחסית לעדשות רחבות מוקד .קיימים פערי מחיר גדולים בין שני העדשות (בעלי אורך מוקד קצר לאורך מוקד ארוך )מכוון שהאופטיקה הנדרשת לתצלום תקריב מייקרת את העדשה ומרחקי הפיקוס המנימלי שמאופיינות על עדשות מקרו .
הפתרון הזול
הפתרון  הזול על פני העדשות היקרות  של צילום המיקרו היא יחידת אופטית , הנקראות עדשות תקריב ,עדשה אלה אשר יושבת על העדשה רגילה  למטרת צילום מקרו, יחידה זו מהווה פתרון זול על פני העדשה יקרה ואף נותנת פתרון סביר לצילום תקריב לאובייקט .מהותה של יחידה זאת היא לאפשר למצלמה העדשה להתקרב לאובייקט קרוב ככול שאפשר הדבר לא מתאפשר בנתונים הרגלים של העדשה  הרגילות.
חסרנות:העדשת פגעות באיכות התמונה ומקבלים סוג של רקע אפור מסביב למסגרת הנובע מעוותי עדשה .יכולת העדשה להתמקד לאין סוף מוגבלת.
יתרון: פתרון זול לצילום תקריב ללא הוצאה גדולה .
DSC_0074
עדשת מקרו היושבת על עדשה רגילה עם מתאם אנוברסלי .
DSC_0077
עדשת מקרו לפני ההרכבה על העדשה הרגילה.
כול צילום מקורו מאפיין בסדרי עבודה ייחודיים  לדוגמא: צילום מקרו טבע דורש ידע מקדים והכנה  כפי הצלמת ורד ביקשטיין מסבירה: “בכל אופן מאקרו רצוי מאד לצלם בשעות הבוקר המוקדמות, אז , אחרי לילה לח, יש טל על החרקים והם “ישנים” וניתן להתקרב אליהם עם המצלמה מבלי שיברחו, כמו כן לא רצוי לצלם חרקים בשמש ישירה, זה גורם לפלייר בעיניים של רוב החרקים.את הפוקוס, נשים בדרך כלל על העיניים, הן מאד מעניינות. בכלל רוב החרקים, הם מאד שעירים ונראים קצת כמו… חייזרים. יש כאלו  שמשתמשים בשעות הבוקר המוקדמות בחצובה (לא אני) כדי לסגור צמצם ולקבל עומק שדה גדול יותר (יותר פרטים) על החרק. רצוי לבחור תמיד רקע ניטראלי ואחיד (אם מתאפשר) כדי שהאובייקט (החרק) יהיה מרכז התמונה ועליו יהיה הפוקוס. רצוי לא לצלם מאקרו כשיש רוחות והצמחייה זזה מטשטש את המצולם ,בצילום מאקרו תמיד יש בכל עונה  את החרקים שלה, רק צריך להיות סבלניים וללכת בשדות או בצמחיה ולהתכופף לגובה הצמחייה כדי לאתר אותם. לסיכום, העולם הקטן בהגדלה, נראה ממש קסום ומרתק “מומלץ”.
9V8A0442
צילום חפושית בתקריב.
כפי שהזכרתי קודם צילום מקרו מקבל גם ביטוי בעולם המסחרי או שם גם כן יש נוהלי עבודה מסודר על מנת לקבל תוצאות טובות  כגון : צילום תכשיטים  נידרש הברקת תכשיט לפני הצילום בחירת תכשיט עם טקסטורה מעניינת, בחירת רקע לצילום זווית  הצילום וכדומה.
לסכום צילום מקרו הינו נושא מעניין וניתן לצלם אובייקטים בתחילת דרכם בציוד זול יחסית ולאחר מכן לעבור לציוד יקר ברגע שהבנתם כי זה מתאים עבורכם תעברו לציוד מתקדם יותר לקבלת תוצאות טובות יותר.
 כול הזכיות שמורות לאלרועי יעקב Photo10  ©
 

השארת תגובה