פרספקטיבה

פרספקטיבה

פרספקטיבה בצילום נוצרת בעקבו שימוש בעדשה רחבה או תצלום מקרוב של אוביקט ,  שגורמת  להעצמת אוביקטים קרובים והקטנה וטשטוש אוביקטים רחוקים בעשות כך הצלם  גורמים להעברת מסר לצופה בהעצמת אוביקטים בתמונה  . הטכניקה  של הפרספקטיבה  התחילה  אצל ציירים אשר בקשו להעביר מסר לצופה דרך ציור או איור אשר ניסה להעביר את דרך טכניקה זו של הגזמה בגודל אוביקטים הקרובים והקטנה באוביקטים רחוקים וזאת ע"י טשטוש  הרקע ,או  ביצוע קוים מתכנסים ועוד .
ישנם כמה  סוגי פרספקטיבות שבאמצאותם  מעביר הצלם מסר לצופה  האחד  היא  הפרספקטיבה הרחבה.

פרספקטיבה רחבה :

פרספקטיבה רחבה היא פרספקטיבה בו הצילום נעשה קרוב מאוד לאובייקט עם עדשה רחב וגורם לא להיראות גדול יחסית לסביבה שלו  או בכך  הוא מבצע סוג של נוכחות בולטת  בפריים המצולם  לדוגמא :
 
פרספקטיבה רחבה
צילום 1 פרספקטיבה רחבה מגדילה את גזע העץ יחסית לתמונה
צילום מספר 2 אדם המצולם בפרספקטיה רחב נותן הגזמה למצולם.
צילום מספר 3 צילום חשיפה ארוכה פרספקטיב רחבה עם אבן עוגן במרכז יוצר עניין בתמונה

פרספקטיבה רחבה הולכת עין:

 תמונה מטה  מספר 4 אפשר ליראות דוגמה לפרספקטיבה רחבה אבל עם אלמנט של הולכת עין כלומר פסי ההפרדה מולכים את העין לכוון האופק כאשר הפסים מצולמים בהגזמה יתרה בפרספקטיבה רחבה .תמונה מספר 5 ניתן ליראות כי ישנה בפרספקטיבה רחבה עם הולכת עין  לכוון המשך פסי הרכבת,  התופעה נגרמת בגלל צילום תקריב של האוביקט הקרוב  במיקרה זה  השלט ופסי הרכבת כאשר רואים אותם באופק  הולכים וקטנים .
צילום כביש שיוצר פרספקטיבה על הפסים
צילום 4 פרספקטיבה רחבה על פסי הפרדה של כביש בפרופרציות מוגזמות
צילום מספר 5 פרספקטיבה רחבה אם אלמנט של הולכת עין הנוצרת ע"י פסי הרכבת לכוון המנהרה .

פרספקטיבה שטוחה : 

פרספקיטיבה  שטוח היא פרספקטיבה כאשר אין בה עומק שדה רדוד ,וכול המרכיב מתקבלים בחד מימד יחסית לפרספקטיבה רחבה שם מקבלים דו מימד ואף תלת מימד בתמונה, ויש העצמת אוביקט שקרוב לעדשה  .
צילום 6 פרספקטיבה שטוח
בתצלום מספר 6 ניתן ליראות התמונה שטוחה לא ניתן ליראות עומק שדה או מרחקים בין האוביקטים המצולמים. התמונה היא חד מימד ללא המחשה של עומק במיוחד  בתצלום של הנוף האורבני שנראה כמקשעת אחד ללא הפרשי מרחק בין הבניניים והעצים. 

פרספקטיבה פתוחה  :

פרספקטיבה פתוחה היא פרספקטיבה שמשאירה מקום לדמיון  כלומר התמונה המצולמת גורמת למתבונן  לחשוב  מאיפה  התמונה  האם יש סיפור או הרחבה  עלילה מעבר למצולם  בתמונה 7  יוצרת סקרנות להימצואתו  של הדשא .
צילום 5 קומפזציה פתוחה.
צילום 7 פרספקטיבה פתוחה .

פרספקטיה  סגורה :

  בפרספקטיבה  בצילום 8 בתמונה לא משאירה  מקום לדמיון, התמונה חושפת את כול התמונה עם המרכבים שבאה ואת הימצואתו של הדשא במרחב הצילום כפי שרואים בצילום מספר 8  .
צילום 6 קומפזציה סגורה.
צילום 8 פרספקטיבה פתוחה .
ניתן לסכם כי  כי ישנם מספר סוגי פרספקטיבות הנוצרות בעקבות צילום תקריב של אוביקטים  צילום אלה יוצרת פרספקטיבות  רחבות ,שטוחות ,סגורות ,פתוחות וגם פרספקטיבת הולכת עין .
כול הסוגים וההתנסות בסוגי פרספקטיבה לומדים בקורס צילום מתחילים וגם מתנסים בסיורי צילום במסגרת קורסי הרחבה במסגרת בית הספר.
כול הזכיות שמורות לאלרועי יעקב Photo10  ©

תגובה אחת

  1. רון דרוביצ"קי הגב

    אתר עם פרספקטיבה טובה

השארת תגובה