פילטר-(ND (Natural Density

פילטר-(ND (NATURAL DENSITY

פילטר-(ND (NATURAL DENSITY הינו פילטר שמתפקידם להוריד את רמת האור המגיע אלה החיישן, פלטרים אלה מגעים בכמה צורות,גדלים ורמות חסימה ,צורות כלומר :הפילטר יכול להיות מתואם לקוטר העדשה בצורה עגולה שמתברג בחזית העדשה או בצורה מלבנית אשר מונח בחזית העדשה על מתאם יעודי. רמת החסימה יכול להיות קובעות או מדרגתי .
(NATURAL DENSITY

מקדם חסימה קבוע :

קבועות הכוונה שכול הפילטר הוא בעל אותו מקדם חסימה לאורך כול הפילטר כמו ND2 , ND3,ND4 …..ועוד ,משמעות המספר הוא דרגת החסימה ,מה שדורש הורדת מספר סטופים של מהירות התריס ביחס למצב האופטימי של תמונה מאוזנת . לדוגמא רמת חסימה ND4 אנו נדרשים להוריד  4 סטופים של מהירות תריס מהמצב האופטמלי של הצילום כלפי מטה (מהירות תריס אטית יחסית להתחלה) על מנת לקבל חשיפה נכונה .
פילטר ND הברגה על עדשה .
צילום מספר 1 פילטר ND הברגה על עדשה
פילטר ND מדרגי .
צילום מספר 2 פילטר ND מדרגי מרובע
צילום מספר 3 לפני התקנת ND2 מדרגי
צילום מספר 3א אחרי התקנת ND2 מדרגי
ניתן לראות על פי התמונות את ההבדלים כאשר שמיים פילטר ND מדרגי מקבלים לפני שמים בהירות לאחר הפילטר מקבלים שמיים יותר כהות עם צבעים רווים.
מדוע צריך פילטר הקטנת כמות האור המגיעה לחיישן ? הסיבה היא כאשר משתמשים בפילטר חוסם כמות מדרגתי שלאור לחיישן מאפשרת חשיפה ארוכה יותר של החיישן האור וע"י כך מקבלים אפקט של מריחה או ניתן לומר צייר כל גבי החיישן מה שלא ניתן לבצע ללא הפילטר באור יום ,מכוון שחשיפה ארוכה לאור היום תיתן תמונה עם חשיפת יתר ותשרוף את התמונה פילטר ND מאפשר חשיפה ארוכה.
פילטר ND עם מתאם יעודי למצלמה .
צילום מספר 4 פילטר ND עם מתאם יעודי למצלמה

כיצד משתמשים :

צילום  ND  שעות הלילה.
נידרשת חצובה (בגלל מהירות התריס הנמוכה ) כמו כן צריך לצלם תמונה ראשונית כאשר התמונה היא אופטימאלית מבחינת רמת החשיפה לאחר מכן מפסקים את הפקוס האטומטי בעדשה (כפתור עובר למצב M ) מורדים את מספר הסטופים (מהירות התריס) על פי מקדם פליטר הND לדוגמא :תמונה אופטמלי צולמהISO-100 צמצם 18 F מהירות תריס 1/250 עם פילטר ND8 נצלם עם אותם נתונים אך אך ניקח אחורה 8 סטופים למטה של מהירות התריס עד למהירות של  "2 שנייה.(לפעמים נידרשים יותר סטופים מהמצוין בפילטר בגלל חוסר דיוק בחסימה האור  ).
צילום זיקוקים עצמאות עם פילטר ND.
צילום מספר 5 צילום זיקוקים עצמאות עם פילטר ND8 חשיפה של 2 שניות

פילטר ND שמושי גם בשעות החשכה או בתאורה נמוכה ע"י שימוש בפלטר זה מאפשרת חשיפה ארוכה יותר מאשר החשיפה ללא הפילטר ומתקבלת תוצאה מעניינית של מריחת האור ורווית צבעים .

חשיפה ארוכה ND מזרקה בברצלונה .
צילום מספר 6 חשיפה ארוכה ND8 מזרקה בברצלונה חשיפה של שנייה

פילטר-(ND (NATURAL DENSITY

צילום בשעות הבוקר מכוון יפו לת"א  בוצע בתנאי מצלמה של F 14 מהירות תריס 1/160 ISO-100 על חצובה .
צילום מספר 7 צילום בשעות הבוקר מכוון יפו לת"א בוצע בתנאי מצלמה של f 14 מהירות תריס 1/160 ISO-100 על חצובה

צילום בשעות הבוקר מכוון יפו לת"א  בוצע בתנאי מצלמה של F 14 מהירות תריס 1"  (שניה) ISO-100 על חצובה פקוס במצב M .ניתן ליראות כי בתמונה עם החשיפה הארוכה מקבלים מריחה של גלי הים כמו כן אנשים מטושטשים .

צילום 8 בשעות הבוקר מכוון יפו לת"א בוצע בתנאי מצלמה של f 14 מהירות תריס 1" (שניה) ISO-100 על חצובה עם פילטר ND.
לסיכום: פילטר ND מאפשר חשיפות ארוכות על חיישן המצלמה לקבלת אפקטים מעניינים שנותן את האפשרות "לצייר" תמונה עם תוצאות של תמונות לא שגרתיות, בקורס צילום מתחילים וקורס צילום מתקדמים או סדנת צילום סטודיו נילמד נושא של פילטר ND  או בשימושים  המגוונים שלו  .

כול הזכיות שמורות לאלרועי יעקב Photo10  ©

השארת תגובה